SPA
LT | EN
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
HORECA verslas
2010-02-12
    McDonald’s, Knorr, Coca-cola, Lipton – tik skambūs pavadinimai? Ne. Tai vieni iš daugelio, plačiai visuomenėje, žinomų prekės ženklų. Dažnas prekės ženklas jau skaičiuoja ne vieną dešimtmetį ar šimtmetį. Tai sąlygoja jo žinomumą visuomenėje. Konkurentai nepraleidžia galimybės pasinaudoti žinomo ženklo šlove: kuria panašius prekės ženklus arba juos falsifikuoja. Ne paslaptis, kad plačiai žinomų prekės ženklų neteisėtas panaudojimas rinkoje tiesiogiai įtakoja šios falsifikuotos prekės perkamumą. Šiuo falsifikuotų prekių “sėkmės receptu” besinaudojantys prekeiviai sudaro didelę prekių rinkos dalį, dėl ko, nukenčia tikrojo ženklo savininko intelektinės nuosavybės turtas, kuris tiesiogiai neša finansinę naudą. Verta pažymėti, kad ne tik neteisėtas prekių ženklų naudojimas ant prekių, paslaugų sukelia neigiamas pasekmes ženklo savininkui, bet ir nesąžiningų konkurentų kuriami panašūs prekių ženklai, kurie klaidina vartotoją. Taigi, prekės ženklo įregistravimo ir apsaugos nauda neginčytinai vertinga.

  • Kas yra prekės ženklas?

LR Prekių ženklų įstatymas (PŽĮ) 2 str.1 d. nurodo, kad Prekių ženklas – bet koks žymuo, kurio paskirtis – atskirti vieno asmens prekes arba paslaugas nuo kito asmens prekių arba paslaugų ir kurį galima pavaizduoti grafiškai. Šiame įstatyme prekių ženklui prilyginamas ir ženklas, skirtas paslaugoms žymėti.

PŽĮ 5 straipsnyje nustatyta, kad ženklai, kuriems taikoma teisinė apsauga, gali būti sudaryti iš šių žymenų: 1) žodžių, asmenų pavardžių, vardų, meninių pseudonimų, juridinių asmenų pavadinimų, šūkių; 2) raidžių, skaitmenų; 3) piešinių, emblemų; 4) erdvinių formų (gaminio išorinio vaizdo, jų pakuotės ar talpyklos); 5) spalvos ar spalvų derinio, jų kompozicijos; 6) bet kokio 1–5 punktuose nurodytų žymenų derinio. Taigi, atskirti vienas prekes ar paslaugas nuo kitų prekių ar paslaugų yra vienas iš svarbiausių prekės ženklo požymių, kuris tiesiogiai naudingas prekės ženklo savininkui. Tapatūs prekės ženklai -vertinami kaip reali galimybė suklaidinti vartotoją dėl prekių gamintojo, kokybės ir kitų savybių.

Ženklas skirtas žymėti prekėms ar paslaugoms turi būti Valstybiniam patentų biurui paduotos paraiškos registruoti ženklą objektas arba įregistruotas Valstybiniame Patentų biure, arba būti Lietuvos Respublikoje galiojančios tarptautinės ženklo registracijos objektas. Atkreiptinas dėmesys, kad Prekės ženklu laikomas (pripažįstamas) ir ženklas, kuris nėra įregistruotas remiantis nacionaline ar tarptautine paraiška Patentų biure. Tokiu atveju Prekės ženklas turi būti Lietuvos Respublikoje pripažintas plačiai žinomu. Ženklas Lietuvos Respublikoje gali būti pripažintas plačiai žinomu, jeigu jo naudojimo ar reklamavimo rezultatai rodo, kad jis yra gerai žinomas tam tikrame visuomenės sluoksnyje. Ženklas pripažįstamas plačiai žinomu Lietuvoje tik teismine tarka. Tik teismas savo nuožiūra vertina (dažniausiai remiantis atliktais visuomenės apklausos rezultatais) ar prašomas pripažinti plačiai žinomu prekės ženklas iš tikrųjų yra plačiai paplitęs ir gerai žinomas visuomenėje.  

Būtina atkreipti dėmesį, kad paduodant paraišką dėl prekės ženklo su Lietuvos valstybės simbolika įregistravimo, galima tik gavus teisingumo ministro leidimą. Leidimas išduodamas, jeigu pareiškėjas atitinka vieną iš šių kriterijų (LR Teisingumo ministro įsakymas, 2001m. balandžio 10 d. Nr.65):

1. atstovauja ar atstovaus Lietuvos valstybės interesams kitose valstybėse ar tarptautinėse organizacijose, kurių veiklą Lietuvos Respublika yra pripažinusi savo teisės aktais;
2. vykdo ar vykdys veiklą arba gamina ar gamins produkciją, strategiškai svarbią Lietuvos valstybės funkcionavimui ar jos ekonomikai;
3. jo gaminamos prekės ar teikiamos paslaugos yra būdingos Lietuvai, reprezentuoja ar reprezentuos jos kultūrą ar gamybos tradicijas.

Tokiu atveju, Pareiškėjas, pageidaujantis įregistruoti prekių ženklą su Lietuvos valstybės simbolika, pateikia prašymą Lietuvos Respublikos valstybiniam patentų biurui (toliau – Valstybinis patentų biuras) teisingumo ministro vardu.

  • Prekės ženklo savininko teisės.

    Ženklo savininkas turėdamas Ženklo registracijos liudijimą, įgyja tam tikras teises susijusias su prekės ženklu. Taigi, įregistruoto ženklo savininkas turi išimtinę teisę uždrausti kitiems asmenims be jo sutikimo komercinėje veikloje naudoti bet kokį žymenį, kuris yra:

1) tapatus įregistruotam ženklui tapačioms prekėms ir (ar) paslaugoms;
2) tapatus įregistruotam ženklui tapačioms ar panašioms prekėms ir (ar) paslaugoms ar klaidinamai į jį panašus ir dėl to yra galimybė suklaidinti visuomenę, įskaitant ir klaidinamą asocijavimą su įregistruotu ženklu;
3) tapatus įregistruotam ženklui nepanašioms prekėms ir (ar) paslaugoms ar klaidinamai panašus į jį, jeigu įregistruotasis ženklas Lietuvos Respublikoje turi reputaciją ir jeigu dėl neteisėto tokio žymens vartojimo įgyjamas nesąžiningas pranašumas arba pažeidžiamas to ženklo skiriamasis požymis, arba pakenkiama jo reputacijai, kai:
a) žymuo naudojamas kaip juridinio asmens pavadinimas ir toks jo naudojimas klaidina visuomenę dėl savo panašumo į įregistruotą ženklą bei prekes ir (ar) paslaugas, kurioms šis ženklas įregistruotas;
b) skelbimuose ar kitose visuomenės informavimo priemonėse žymuo atgaminamas arba nurodomas taip, kad gali susidaryti įspūdis, jog atitinkamas ženklas yra tapęs bendriniu tam tikrų prekių ir (ar) paslaugų pavadinimu.

Remiantis šiomis teisėmis, ženklo savininkas, gali uždrausti:

1) tokiu žymeniu žymėti prekes ar jų pakuotę;
2) siūlyti tokiu žymeniu pažymėtas prekes, išleisti jas į rinką arba tuo tikslu jas sandėliuoti, nuomoti, skolinti ar kitaip jomis disponuoti, taip pat siūlyti bei teikti juo pažymėtas paslaugas;
3) importuoti ar eksportuoti tokiu žymeniu pažymėtas prekes;
4) naudoti tokį žymenį komercinės veiklos dokumentuose arba reklamoje;
5) gaminti tokį žymenį arba laikyti jo pavyzdžius turint tikslą atlikti bet kuriuos 1–4 punktuose nurodytus veiksmus.

  • Teisių gynimo būdai.

    Pareiškėjas, prekių ženklo savininkas ar jų teisių perėmėjai, gindami savo teises, taip pat išimtinių licencijų licenciatai, gindami jiems suteiktas teises, įstatymų nustatyta tvarka turi teisę kreiptis į teismą ir reikalauti:

1) pripažinti teises;
2) įpareigoti nutraukti neteisėtus veiksmus;
3) uždrausti atlikti veiksmus, dėl kurių gali būti realiai pažeistos teisės arba atsirasti žala;
4) atlyginti turtinę žalą, įskaitant negautas pajamas ir kitas turėtas išlaidas;
5) taikyti kitus įstatymų nustatytus teisių gynimo būdus.

Ženklo savininkas turi teisę, gindamas savo teisę į ženklą, imtis ir prevencinių priemonių, kad klaidinantys ar falsifikuoti prekių ženklai, nepakliūtų į rinką. Šiuo atveju teisės į ženklą turėtojui gelbėja muitinės pareigūnai, kurie sulaiko įtartinas prekes ir praneša tikrajam ženklo savininkui.

Taip pat reikėtų pažymėti, kad ženklo savininkas visada turi teisę pasirinkti būdą, kuriuo bus ginamos jo teisės. Pavyzdžiui, sulaikius falsifikuotas prekes, ženklo savininkas gali prašyti teismo ne tik jas konfiskuoti ir sunaikinti, bet ir jas realizuoti- teikiant labdarą (PŽĮ 50 str. 1 d. 6 p.). Šia teise, galima pasinaudoti tik tuomet, kai nuo falsifikuotų prekių: avalinės, drabužių ar kt., yra techninė galimybė pašalinti šiuos falsifikuotus ar klaidinančius ženklus.

    Pasaulyje yra nemažai ženklų, kurie yra vertinami milijonais dolerių. Ir tai nenuostabu, nes teisė į ženklą gali būti įkeista ar areštuota (laikinai apribota teisė naudoti, valdyti ženklą arba juo disponuoti).Tai tik įrodo, jog prekės ženklas yra ne ką menkesnis turtas už kitą įmonės kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą.

 (Šiame straipsnyje pateikti prekių ženklų pavadinimai pasirinkti atsitiktine tvarka ir panaudoti tik kaip pavyzdžiai iliustruoti straipsnį).


© IĮ “Opinio iuris”
http://www.teisine-nuomone.lt
info@teisine-nuomone.lt


 

Išdėstyta informacija, nuomonė ir motyvai negali būti vertinama kaip teisinė išvada ar konsultacija.

Griežtai draudžiama HORECAGURU.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti HORECAGURU.LT kaip šaltinį.
Vardas:
Vertinimas:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Komentaras:
 
Vartotojų sritis
Renginių ir parodų kalendorius
<< Rugsėjis 2017 >>
PATKPnŠS
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Paieška
  kontaktai   |   reklama   |   taisyklės