SPA
LT | EN
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
HORECA verslas
2010-04-19
Kasos aparatus su fiskaline atmintimi galima perprogramuoti taip, kad jie neatsimins, kiek pajamų įmonė gavo. Valstybinė mokesčių inspekcija organizuoja netikėtus patikrinimus, seka pajamų pokyčius panašiose įmonėse ir taip bando užkirsti kelią tokiam sukčiavimui.

Artūras Klerauskas, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Kontrolės departamento direktorius, pažymi, jog mokesčių inspekcija nustato atvejus, kai kasos aparatai buvo netinkamai užprogramuoti ar kai įdiegus papildomą programinę įrangą, dalis duomenų prieš patekdami į fiskalinę atmintį buvo ištrinama ar koreguojami.

„Daugiausia tokių piktnaudžiavimų buvo nustatyta viešojo maitinimo įstaigose“, – teigia p. Klerauskas. Jose sukčiauti lengviau, nes pirmiausia priimamas užsakymas, kurio duomenys iškart nepatenka į fiskalinę atmintį. VMI atlieka palyginamąją tokia pačia veikla užsiimančių įmonių analizę, taip išskiria rizikingus mokesčių mokėtojus ir atlieka netikėtus jų patikrinimus. Jų metu analizuoja kasos aparatų kontrolinių juostų duomenis. Naudojant specialią įrangą tikrinama, ar nebuvo keičiama kasos aparato darbo programa. Kilus įtarimams kasos aparatas keliauja į ekspertizę.

„Labai svarbu, kad gyventojai visada reikalautų kasos aparato čekio, atkreiptų dėmesį, ar jame yra simboliai, liudijantys, kad išduodamas čekis yra fiskalinis. Jo apačioje nurodytos raidės „LF“, – pabrėžia p. Klerauskas. Koreguoti duomenis, patekusius į fiskalinę atmintį, labai sunku.

Anuliavimas nepadeda

Duomenys kasos aparate kaupiami keliose vietose: paprastoje ir fiskalinėje atmintyje. Iš pirmosios atminties duomenis pašalinti paprasta, o fiskalinė atmintis turėtų užtikrinti, kad pajamos nebus slepiamos.

„Pardavimų apyvartą kasos aparate fiksuojanti atmintis nepriklauso tokioms, kurių negalima būtų pakeisti, todėl kalbant teoriškai, ją galima perprogramuoti. Ar tai gali padaryti bet kuris programuotojas? Paprastas negali. Tačiau jeigu tai galima teoriškai, tai galima rasti tokį žmogų, kuris iš tikrųjų  tai padarys“, – teigia Kęstutis Skukauskas, apskaitos programas kuriančios UAB  „Prototechnika“ direktorius plėtrai. Rūta Bilkštytė, mokesčių ekspertė, UAB  „Fidexperta“ savininkė, teigia, kad kasos aparatus perprogramuoti galima, tačiau tai jau yra nusikalstama veikla.

„Maitinimo paslaugas teikiančios bendrovės dažniausiai klientams išduoda bandomuosius čekius, o fiskalinių neatneša. Tokiu būdu įmonės gali iki 20% sumažinti savo pajamas“, – teigia p. Bilkštytė. Tačiau VMI turi ir kitų būdų, kaip nustatyti nuslėptas pajamas. Tai ir priešpriešiniai patikrinimai, ir  pajamų paskaičiavimas pagal sąnaudas.

„Jeigu mokesčių inspektoriai neatėjo ir tą dieną operatyvaus patikrinimo metu nenustatė paslėptų pajamų, tai dar nereiškia, kad mokesčių administratorius negalės vėliau surinkti įrodymų, jog dalis pajamų buvo nuslėpta, ir priskaičiuoti mokesčių“, – perspėja p. Bilkštytė. Galiojantys teisės aktų reikalavimai nustato, kad kasos aparatų programinė įranga turi užtikrinti, jog visos operacijos  (kiekvieno funkcinio klavišo panaudojimas) patektų į dienos ir tarpines ataskaitas. Prie tokių operacijų priskiriamos ir anuliavimo operacijos, kai kasininkė išmuša čekį, o po to dėl vienų ar kitų priežasčių jį anuliuoja.

Tik fiskaliniai

Atsakomybė už tinkamą kasos aparatų programavimą tenka kasos aparatus aptarnaujančioms įmonėms. Jos turi VMI nustatyta tvarka išduotą sertifikatą bei kasos aparatų gamintojo įgaliojimus.

Kasos aparatu išspausdinta informacija apie atliktas ūkines operacijas privalomuose kvituose ir kontrolinėje juostoje (elektroninėse kontrolinėse juostose) turi būti tapati. Dirbti kasos aparatu be kontrolinės juostos draudžiama. Nuo 1996 m. VMI į leidžiamų naudoti kasos aparatų sąrašą įtraukiami tik fiskaliniai kasos aparatai. Juose duomenys saugomi vienkartinio įrašymo (fiskalinėje) atmintyje.

* * *

Informaciją pateikė: www.vz.lt . Straipsnis publikuotas “Verslo žiniose” balandžio 7 d.

Griežtai draudžiama HORECAGURU.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti HORECAGURU.LT kaip šaltinį.
Vardas:
Vertinimas:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Komentaras:
 
Vartotojų sritis
Renginių ir parodų kalendorius
<< Rugsėjis 2017 >>
PATKPnŠS
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Paieška
  kontaktai   |   reklama   |   taisyklės