SPA
LT | EN
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
HORECA pasaulis
2009-06-23
Grapa – alkoholinis gėrimas iš vynuogių išspaudų, gaminamas Italijoje, kuris yra 40-50% laipsnių stiprumo. Šiandien grapa priklauso elitinių gėrimų kategorijai – prestižiniuose restoranuose ją galima rasti šalia rūšinio viskio ir kolekcinio konjako. Tačiau visai neseniai, tik prieš 50-60 metų, grapa buvo laikoma savotiška italų naminuke, kuri, skirtingai nuo lietuviškos, dvelkė vynuogių aromatu.

Vynuoginės naminukės evoliucija

Grapa yra pats tikriausias italų produktas. Tai patvirtina Respublikos prezidento 1997 metų liepos 16 dienos dekretas, kuriame sakoma: “(…) tai distiliatas, kuris gaminamas iš italų žaliavų Italijos teritorijoje”.

Ginčai dėl grapos gimtinės Italijoje vyksta iki šių dienų. Yra keli pretendentai, kurie teigia esantys grapos gimtieji namai, tačiau pagrindine laikoma Veneto provincija – jos teritorijoje, Grapos kalno papėdėje, yra nedidelis Basano del Grapa miestelis, kuriame, manoma, ir atsirado šis gėrimas. Bet ir čia kyla abejonių, kadangi pats gėrimo pavadinimas atsirado visai neseniai – tik 1876 metais.

Italai mano, kad šį gėrimą gamino dar jų protėviai – senovės romėnai. Galima patvirtinti tik vieną šiandien žinomą faktą, jog grapa atsirado tik XV amžiuje. Šiame laikmetyje italų valstiečiai varė stiprų alkoholinį gėrimą iš vynuogių išspaudų. Tada jos skonis buvo ganėtinai aitrus, valstiečių užeigose ją gėrė iš molinių samčių, tačiau tarp pasiturinčių gyventojų grapa nebuvo populiari.

Bet XX amžiuje požiūris į šį gėrimą kardinaliai pasikeitė. Pasaulio milijardieriai ir įvairios įžymybės grapą pradėjo vartoti itin dažnai. Aitrus gėrimo kvapas ir skonis tapo subtiliu. Grapą pradėjo gaminti iš vaisių, uogų, įvairių žolelių. Jos pagrindas buvo ne šiaip paprastų vynuogių išspaudai, o specialiai išrastos vynuogių rūšys. Gėrimo brandinimui naudojamos statinės iš ypatingų medžio rūšių – gaminamos iš prancūzų Limuzeno miškų ąžuolų ir laukinių vyšnių. Nuo statinės priklauso grapos spalva ir kvapas.

Tulpė – išieškota subtilaus gėrimo gėlė

Su laiku keitėsi ne tik grapos kokybė ir kaina, bet ir jos apipavidalinimas – butelio forma. Dabar grapos vizitinė kortelė – išskirtinės butelių formos. Šį gėrimą išpilsto į įmantrios, trikampės formos butelius, kurie neretai primena kvepalų buteliukus.

Ypatingo dėmesio nusipelno specialiai grapai pagaminta taurė. Dar kitaip ji vadinama “grappaglas” – tulpės žiedo formos stikliukas. Išieškota rankų darbo taurė yra ant ilgos ir žaismingos kojelės. Ji pagaminta iš švininio krištolo. Šią taurę išrado vokiečių bokalų dizaineris Harald‘as L.Bremer‘is. Platus stikliuko pagrindas, palaipsniui siaurėjantis į viršų, įgauna siaurą cilindro formą. Plonos taurės sienelės ir unikali jos forma suteikia galimybę įvertinti visus grapos aromatų niuansus.

Šiuolaikinės grapos rūšys

“Giovane” – jauna arba balta (bespalvė) grapa. Šiai grapai būdingas aitrus skonis. Net po daugelio butelyje laikymo metų ji netampa brandžia.

“Affinata” – subtilaus skonio grapa, brandinama keletą mėnesių medinėse statinėse. Iš esmės tai ta pati “Giovane” grapa, tačiau turinti labiau švelnų skonį.

“Vecchia” – senoji grapa, statinėje brandinta ne mažiau kaip metus.

“Stravecchia” – labai sena arba rūšinė grapa, kuri yra gintarinio atspalvio. Ji brandinama ne mažiau kaip 18 mėnesių. Per tą laiką ji tampa 45-50% alkoholio tūrio.

“Monovitigno” – pagaminta iš ne mažiau kaip 85% vienos vynuogių rūšies.

“Polivitigno” – gali būti pagamintos iš dviejų ir daugiau vynuogių rūšių. 

Parengė horecaguru.lt, naudojantis horeca.ru šaltiniu

horeca.ru nuotr.

Griežtai draudžiama HORECAGURU.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti HORECAGURU.LT kaip šaltinį.
Vardas:
Vertinimas:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Komentaras:
 
Vartotojų sritis
Renginių ir parodų kalendorius
<< Rugsėjis 2017 >>
PATKPnŠS
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Paieška
  kontaktai   |   reklama   |   taisyklės