SPA
LT | EN
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIEŠASIS MAITINIMAS
2012-02-06

Galimybė išvengti sezoniškumo, aukštesnės pridėtinės vertės produktas ir gausesnis pirkėjų būrys – šie ir kiti argumentai paskatino Kauno rajono ūkininką įsigyti pirmąjį šalyje liofilizatorių komercinėms reikmėms ir pradėti šaltyje bei vakuume džiovintų vaisių gamybą.

Rudenį verslą pradėjęs ūkininkas Dainius Sungaila liofilizuotus obuolius, vyšnias ir braškes parduoda sveiko maisto parduotuvėse, bandomieji pavyzdžiai išsiųsti saldainių fabrikui „Rūta“, dairomasi ir į kitus maisto gamintojus.

Mokslininkų tobulu džiovinimo būdu vadinamas liofilizavimas, kai vaisiai, uogos ir kiti maisto produktai džiovinami šaltyje ir vakuume, iki šiol Lietuvoje buvo atliekamas tik mokslo įstaigose, kadangi šiai maisto produktų apdorojimo technologijai būtina įsigyti brangiai kainuojančią įrangą. Priklausomai nuo pajėgumų, pasak p. Sungailos, jos kaina prasideda nuo 300.000 EUR ( 1,035 mln. Lt). Įrangą, kuri per vieną ciklą perdirba maždaug 100 kg žaliavos, ūkininkas pirko Didžiojoje Britanijoje. Vienas perdirbimo ciklas, priklausomai nuo žaliavos, gali trukti iki 5 parų.

Visas procesas vyksta  uždaroje linijoje: užšaldytas produktas, susmulkintas arba visas, įdedamas  į talpyklą, kurioje sudarytas vakuumas ir nustatyta žema, apie -60 C temperatūra. Vaisiuose ar uogose esantis vanduo ledo pavidalu išgaruoja neatšildamas ir nepavirsdamas  į vandenį. Procesas vyksta, kol ledo nebelieka, o garas ištraukiamas į kitą talpyklą. Taip džiovinant nesuyra vitaminai, o uogos ar vaisiai lieka tokio pat dydžio, spalvos ir cheminės sudėties, puriai traškūs, tik – keliskart lengvesni, nes juose nebelieka vandens.

 „Kadangi savo ūkyje auginame braškes, ieškojom būdų, kaip išvengti sezoniškumo“, – sako ūkininkas, apie naują technologiją išgirdęs viename seminare.

Liofilizacija jam pasirodė patraukli dėl to, kad liofilizuoti produktai: uogos, vaisiai, grybai ar mėsa, užpilti šaltu vandeniu, per porą trejetą minučių atgauna iki džiovinimo turėtas savybes. Tad tinka tiek šviežių konditerijos produktų, tiek sausų pusryčių, sausų sriubų ir kitų patiekalų bei prieskonių gamybai. Džiovinant šiuo metodu skonio stiprikliai ar konservantai nenaudojami.

„O taip sudžiovintų produktų pritaikymo galimybės yra plačios“, – aiškina p. Sungaila.

Pajėgumai ūkininkui leidžia per metus liofilizuoti  apie 3 tonas maisto produktų.


Informaciją pateikė: www.verslozinios.lt
Griežtai draudžiama HORECAGURU.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti HORECAGURU.LT kaip šaltinį.
Vardas:
Vertinimas:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Komentaras:
 
Vartotojų sritis
Renginių ir parodų kalendorius
<< Vasaris 2018 >>
PATKPnŠS
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
Paieška
  kontaktai   |   reklama   |   taisyklės   Interneto svetainių kūrimas: ITGroup.lt